Take a journey along the Ibero-American sea routes to jazz and world music through the experimental processing of folk music, through hooligan folklore, the lawns of Terchová to the roots of Slovak musical traditions.
On October 12 and 13, the Žilina Music of the World festival will fill the city and club spaces for the ninth time.
Program
12.10. 2023
19:00, Mestské divadlo Žilina
Devany, Mágali Sare & Manel Fortià, Júlia Kozáková – Sole
13.10 2023
10:00 ZŠ Karpatská ulica
Bubnovačka s Rytmika.sk
19:30 Smer music Klub 77
FS Rozsutec, Ondro a Kamaráti, Varkocs
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Hlavným partnerom festivalu je Mesto Žilina.
Vyberte sa na cestu iberoamerickými námornými trasami k jazzu a world music naprieč experimentálnym spracovaním ľudovej hudby, cez chuligánsky folklór, trávnice z Terchovej až ku koreňom slovenských hudobných tradícií.
V 12. a 13. októbra už po deviaty krát rozozvučí mestské a klubové priestory festival Hudba sveta Žilina.
Festival otvoríme tradične v Mestskom divadle v Žiline 12.10.2023 o 19:00 s domácou mladou dievčenskou kapelou. Uchopili autenticitu terchovskej muziky a spevu a spracovali ju do formy, ktorá vyniká farbami jednotlivých hlasov a nástrojov. Príbeh zoskupenia mladých dievčat, ktoré si hovoria Devany začal práve v Terchovej. Už v ranom veku spolu pôsobili v speváckom zbore, či folklórnom súbore. Pod vedením umeleckého vedúceho Andreja Dostála sa hrajú s pôvodnou, autentickou melódiou piesní, rytmom a hlavne experimentujú s farbami jednotlivých nástrojov a hlasov. Ich repertoár tvoria energické, mladistvé inštrumentálne, ale aj vokálne piesne (trávnice), a však majú záľubu v mólovom pátose, citlivých textoch o nenaplnenej láske či smrti.
Katalánske duo Mágali Sare & Manel Fortià prichádza do Žiliny so skladbami založenými na iberoamerickom folklóre, inšpirovanými cestami po námorných trasách a popretkávanými vzrušujúcimi fúziami, ktoré rúcajú všetky štýlové hranice a posúvajú nás svojím charakteristickým zvukom. Spevák a kontrabasista Manel pokračuje v spoločnej ceste so speváčkou Mágali. Prekvapia skladbami z nového albumu re-TORNAR inšpirovanými výletmi po mori a kultúrnymi výmenami, ktoré v minulosti zažili. Dnes už nie je potrebné cestovať loďou, aby ste objavovali nové kultúry a učili sa od nich, a preto je zdrojom inšpirácie dua vytváranie pomyselných ciest a hudobných fúzií, ktoré dávajú zmysel každej piesni na tomto albume. Návrat domov po naučení sa nových rytmov a melódií nás núti posilniť naše vlastné korene a umožňuje ich transformáciu bez straty ich podstaty. V ich novej tvorbe nájdeme aj perkusie, flauty, sprievodné vokály či basové ukulele, ktoré dopĺňajú zvukové spektrum kapely, vďaka čomu hlas Magalí Sare žiari ešte väčšou intenzitou a dodáva charakter tomuto iberoamerickému folklóru 21. storočia.
SOLE je slovenské hudobné zoskupenie, ktoré čerpá inšpiráciu z tradičných piesní rôznych krajín, vyberá z nich charakteristické hudobné prvky a pretvára ich do novej súčasnej podoby naprieč žánrami jazzovej, klasickej a world music. Pri hudobnej tvorbe a interpretácií dbajú na to, aby ich aranžmány ulahodili náročnejším poslucháčom, no zároveň ostávali zrozumiteľné a našli si cestu aj k širokej škále publika. Vďaka silnému hudobnému obsadeniu Júlia Kozáková (spev), Ľubomír Gašpar (kontrabas), Ľudovít Kotlár (klavír), Filip Urda (akordeón), Jakub Valíček (bicie), citlivému prístupu a originálnemu repertoáru sa rýchlo prepracovali na mnohé významné hudobné podujatia doma aj v zahraničí.
Druhý festivalový deň začína tradičným doobedným perkusívnym worshopom pod taktovkou chalanov z Rytmika.sk. Druhým worshopom nás bude sprevádzať Folklórny súbor Rozsutec majstrovsky prezentuje prekrásny slovenský folklór, pričom svojim širokým repertoárom pokrýva takmer celé územie Slovenska. Pod taktovkou choreografa Štefana Muchu ponúknu návštevníkom festivalu originálne spojenie rôznych štýlov a žánrov počas ich temperamentného tanečného workshopu.
Ľudová hudba a experimentovanie? Presvedčte sa na vlastné uši, že je to možné spolu s Ondrom a kamarátmi. Odvážny projekt zameraný na experimentálne spracovanie ľudovej hudby, vám dokáže, že folklór na Slovensku ešte zďaleka nepovedal posledné slovo a šikovní mladí muzikanti ho dokážu priblížiť aj poslucháčom mladšej generácie. Upravujú najmä piesne zo stredného Slovenska a severného Srbska. Kombinujú spev, sláčikové nástroje a klavír, ale aj organ a horehronský viachlasný spev zapísaný v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Autentické prvky slovenskej ľudovej hudby sem tam okorenia aj experimentálnymi prístupmi. Iniciátor a líder projektu Ondrej Druga (pôvodne akordeonista a spevák v ansámbli Kataríny Málikovej) nadväzuje na obdobie ich spoločnej tvorby, ktorá predchádzala Málikovej debutovému albumu Pustvopol.
Záver festivalového programu bude patriť hosťom z južného Slovenska. Ich originálny zvuk si proste zamilujete. Pri počúvaní tvorby kapely Varkocs sa ocitnete na poriadnej dedinskej veselici v mýtmi opradenej Veľkej Morave. Svoj štýl popisujú ako „chuligánsky folklór“ – energiou nabitý zvuk ľudových nástrojov v kombinácii s rytmikou pobádajúcou k tancu. Členovia kapely vytvorili v roku 2018 špeciálny projekt okolo Erika Turteva, virtuózneho hráča na drumbľu. Dopĺňajú ho nemenej talentovaní a odhodlaní hudobníci Mária Valentová (spev, šejkre) a Roman Turtev (bicie, drumbľa, šamanské bubny). Vo svojej hudbe používajú predovšetkým staré pohanské slovanské a maďarské akustické ľudové nástroje. Ich cieľom je zbierať piesne venované drumbli, tak ako sa tradujú v rôznych etnických skupinách žijúcich na Slovensku (napr. slovenské, maďarské, rusínske a moravské). Spievajú preto v štyroch jazykoch. Repertoár vychádza z piesní, ktoré sa naučili od starých dedinských majstrov a našli v archívoch. Drumbľa má v slovenskej ľudovej hudbe osobitné miesto, bola rozšírená hlavne medzi rómskymi kováčmi a jej použitie sa na Slovensku rýchlo rozšírilo, používali ju pastieri aj dedinskí hudobníci.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Hlavným partnerom festivalu je Mesto Žilina.
Fotogaléria
foto Marek Jančúch
12.10. 2023 / Divadlo
foto Marek Jančúch
13.10. 2023 / Workshop
foto Šimon Kľačko