Program

Ako je posledných päť rokov na jar v Žiline zvykom, od 3. apríla sa milovníci hudby rôznych kultúr môžu opäť tešiť na festival plný kvalitnej a nesmierne pestrej hudby.

Streda 3. apríl 2019 Rosenfeldov palác, Stanica Žilina Záriečie

Prvý deň podujatia bude venovaný slovenskej tradícií. Zaháji ho Workshop pastierskej tradície o 15:00 v Rosenfeldovom paláci, ktorý povedie hudobník, spevák, milovník a zberateľ hudobných nástrojov Michal Smetanka, ako uvádza na svojej stránke: „Tvorivosť pri „vyrábaní“ a pestrosť vo využívaní zvuku u našich predkov, sa zdá ako bezhraničná a geniálna.“ Na tomto workshope predstaví hudobný inštrumentár karpatskej oblasti, zameraný predovšetkým na aerofóny – dychové nástroje, ktoré tomuto inštrumentálnu dominujú. Pôjde o hranové, jazýčkové i náustkové nástroje od Moravy cez Slovensko, Poľsko, Ukrajinu, pohraničie až po Rumunsko. Účastníci workshopu budú mať tiež možnosť si na týchto nástrojoch zahrať.

Večer 3. apríla o 19:00 na Stanici Záriečie predvedie svoje multiinštrumentálne umenie umenie spomínaný Michal Smetanka a po ňom strhne publikum svojou verziou slovenskej hudobnej tradície skupina Banda, ktorá pred nedávnom vydala svoj tretí album s názvom Telegrafy. Po veľmi úspešnom celoslovenskom turné na počesť vzniku tohto nového diela, prinesie to najlepšie z albumu aj tento večer do Žiliny. Skupina Banda je šesťčlenné vokálno – inštrumentálne zoskupenie profesionálnych hudobníkov, po väčšine folkloristov, ktoré využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale v celkom originálnej podobe.

Štvrtok 4. apríl 2019 Nová synagóga Žilina

Druhý večer festivalu sa ponesie v znamení zaujímavých fúzií hudobných kultúr. O 19:00 sa v Žilinskej Novej synagóge predstaví Guessous Meshi Trio v zložení Majda Mária Guessous – spev a baglama, Iván Barvich – kaval, ney, tárogáto, tambura, rig, spev a Dávid Gerzson Boros – darbuka, bendir, udu, doromb, spev, ktoré vďaka speváčkinmu maďarsko –marockému pôvodu veľmi vkusne kombinuje navonok nesúrodé hudobné kultúry. Ako hovorí samotná speváčka: „Počas spievania je vo mne akýsi pôvodný pocit jednoty, vychádzajúci z mojej najhlbšej nádeje, ktorá ruší bariéry a otvára srdcia. To ma vedie k neustálemu záujmu o hudobné tradície.“  V jej hudbe si preto budete môcť vychutnať rozdielne hudobné kultúry, predovšetkým maďarskú, tureckú, arabskú a indickú spojené do veľmi zaujímavého celku.

Hudobná exkurzia do kultúr sveta týmto koncertom ešte neskončí. Doplní ho skvelá fínska skladateľka, speváčka a hudobníčka Maija Kauhanen, opisovaná aj ako one-woman kapela! Jej expresívny hlas, invenčné perkusné doprovody, polyrytmy, mestská fínska kultúra doplnená o hru na tradičnom fínskom hudobnom nástroji kantele, sú zárukou nevšedného hudobného zážiku.

Piatok 5. apríl 2019 Smer Music Klub

Posledný večer festivalu bude ako obvykle patriť poriadnej balkánskej tancovačke. Tento rok festival zakončí v Smer Music Klube 77 o 20:00 srbská 10 –členná dychovka nesúca meno Bojan Krstič Orchestra. Tento ansámbel koncertoval na najväčších etno festivaloch sveta a tak ako po minulé roky o zábavu bude určite postarané. Ansámbel pochádza z mesta Vladičin Han v južnom Srbsku. Toto malé mestečko je už pár desaťročí známe ako domov tých najlepších dychových kapiel a hráčov na trúbku celého Balkánu. Skvelí muzikanti z tohto mesta sa preslávili na medzinárodnej hudobnej scéne – koncertujú, nahrávajú soundtracky, hrajú vo filmoch či v divadelných hrách. Vďaka ním sa tradičné miestne melódie stali hitmi známymi po celom svete. Ich hudobné majstrovstvo a obrovská radosť z hrania je priam nákazlivá a rýchlo strhne publikum na svadbách, koncertoch či tradičných podujatiach, a to nielen na Balkáne. Z hudobnej súťaže známeho festivalu Guča, ktorý prezývajú aj Woodstockom Balkánu a ktorý každoročne navštívia státisíce ľudí, si fantastický Bojan Krstić Orkestar (okrem mnohých iných ocenení) v roku 2015 odniesli cenu Zlatá trúbka, v roku 2016 cenu Prvá trúbka a o rok neskôr cenu Najlepší orchester. V roku 2016 sa podieľali na albume Balkan Herbal Clinic nemeckej hudobnej skupiny Mr. Žarko – spoločné koncerty týchto dvoch kapiel boli hudobnou lahôdkou a dodali balkánskym tónom nový rozmer a „šťavu“. Pre všetkých tancachtivých, večer ich koncertom neskončí. Dj. Potkan, známy z relácie Hudba sveta na Rádiu_FM a už stály Dj. festivalu, bude vo víre strhujúcich etno rytmov pokračovať do neskorých, alebo skôr skorých ranných hodín.  Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

3. Apríl 2019 , Rosenfeldov Palác, 15:00
Michal Smetanka (SK)

 

 3. Apríl 2019, Stanica Záriečie S2, 19:00
Michal Smetanka (SK)
BANDA (SK)

4. Apríl 2019, Nová Synagóga Žilina, 19:00
 Goussous Meshi Trio (Mar, Hu)
Maija Kauhanen (FI)


5. Apríl 2019, Smerr music Club Žilina
Bojan Krstič Orkestar (SRB)