Program

19.3. 2020      19:00 Mestské divadlo Žilina
 Mijaktiç Orkestar (CZ)
 Balkansambel (SK)
 Geišbergovci (SK)
 Euridika trio (BU)
 FS Rozsutec(SK)
20.3.  2020    20:00 Smer Music Club 77 Žilina 
 La3no Cubano (SK)
 Baro Drom Orkestar (IT)
 Malalata (SK)
20.3. 2020     10:00 ZŠ Karpatská ulica Žilina 
 Bubnovačka – worshop
 

Žilina už  po šiestykrát privíta svetovú hudbu,
prichádza festival HUDBA SVETA ŽILINA 2020

 

Už v druhej polovici marca (19. a 20. marca) privítajú rôzne žilinské koncertné sály špičkových interpretov nielen zo zahraničnej ale aj domácej world music scény. Novinkou tohto roka bude mimoriadny koncert japonského umelca a pedagóga Yoshiyuki Kimura 2. apríla v Rosenfeldovom paláci. Po roku opäť pokračuje festival HUDBA SVETA ŽILINA, ktorý každoročne prináša hudbu vychádzajúcu z tradícií v novom inovatívnom šate.

 

Tak, ako býva ostatné roky na jar v Žiline zvykom, v marci sa milovníci hudby rôznych kultúr môžu opäť tešiť na festival plný kvalitnej a nesmierne pestrej hudby. Tento ročník bude zameraný prevažne na balkánsku hudbu, interpretovanú kapelami, ktoré nepochádzajú z Balkánu.

 

Prvý deň festivalu (19. marec 2020 o 19. 00) v Mestskom divadle Žilina bude venovaný kapele BALKANSAMBEL a jej najvýznamnejších hosťom. V roku 2020 sa  dobre známa žilinská kapela BALKANSAMBEL dožije svojho desiateho jubilea. Festivalová dramaturgia dala opäť priestor tomuto mimoriadnemu projektu a pod autorským vedením Mareka Pastírika festival zaháji galakoncertom, kam si pozvala svojich najvýznamnejších hostí, s ktorými nadviazala spoluprácu v priebehu svojej existencie. Koncert otvorí originálna česká world music kapela MIJAKTIČ ORKESTAR prezentujúca vlastný pohľad a lásku k balkánskej hudobnej tradícii. V priebehu spoločného galakoncertu sa spolu s BALKANSAMBLOM na pódiu Mestského divadla v Žiline predstavia: vokálne ženské trio EURIDIKA TRIO z Bulharska, ktoré sa zameriava na tradičný bulharský spev; MARTIN  GEIŠBERG v rámci projektu „Na modrej planéte“, ktorý spolu s Danielom Špinerom a Marekom Pastírikom vytvorili fúziu divadelného folku a balkánskej nespútanosti. Na záver Balkansambel vystúpi s Folklórnym súborom ROZSUTEC v  projekte „Len tak…“, kde sa unikátne spája tradičný slovenský folklór s krivými rytmami balkánskej dychovky, a to všetko bude okorenené efektnou tanečnou zložkou.

 

V temperamentných rytmoch Balkánu bude festival pokračovať aj na druhý deň. 20. marca 2020 sa festival presunie do žilinského Smer Music Klubu 77, kde si od 20.00 do rána prídu na svoje všetci milovníci tanečných balkánskych rytmov. Ako prvá sa predstaví slovenská multižánrová kapela LA3NO CUBANO fungujúca od roku 2005. Jej hudba je dobre namiešaným world music kokteil s príchuťou slovenského folklóru. Po nich vystúpi talianska kapela BARO DROM ORKESTAR  – štvorica hudobníkov, ktorá spája stredozemnú hudobnú tradíciu s východoeurópskymi temperamentnými rytmami. V ich tvorbe nájdete tiež prvky mongolskej a brazílskej hudby. Táto fúzia nenechá nikoho sedieť na stoličkách. Ako je každý rok zvykom, festivalovú párty ukončí Dj set. Tentokrát bude za mixpultom dvojica Dj-jov známa aj v zahraničí pod názvom MALALATA. Tento DJ projekt, pôsobiaci na scéne už 12 rokov, je synonymom jedinečnej fúzie balkan beats, gypsy music, reggae a world music.

 

Pre festival sú príznačné aj vzdelávacie aktivity pre  verejnosť. Tento rok to budú workshopy zamerané na najmenších návštevníkov festivalu. 20. 3. sa na Základnej škole na Karpatskej ulici v Žiline uskutoční BUBNOVAČKA pod vedením členov O.Z. Zvuky cez Ruky. Priestor tu dostávajú hudobná tvorivosť, komunikácia, kooperácia. Prostredníctvom priamej skúsenosti s rytmikou za použitia množstva perkusií rozvíjajú mladí ľudia vnímanie, prežívanie a akceptovanie iných kultúr a zažívajú silu rytmu na vlastnej koži.

 

Tento rok festival doznie výnimočne až v apríli, kedy sa 2. apríla  v Rosenfeldovom paláci v Žiline o 19.00 uskutoční mimoriadny koncert japonského tria pod vedením Yoshiyuki Kimura.  Tento japonský umelec žije a pôsobí v meste Sapporo a je uznávaným inštrumentalistom v hre na Samisen – tradičný japonský strunový nastroj a Wadaiko – tradičné japonské bubny.