Hudba sveta Žilina
15.-16. Marec

Program


15. marec 2018, Mestské divadlo Žilina, 19:00
BraAgas (CZ)
Flaco de Nerja Flamenco Ensembel (ES/SK/RS/AT)


15. marec 2018, Rosenfeldov palác , 15:00
Flamenco workshop


16. marec 2018, Stanica Žilina - Záriečie, 19:00
Rusín Čendeš Orchestra (SK)
Cimbaliband (HU)


17. apríl 2018, Dom odborov Žilina, 19:00
Balkansambel/FS Rozsutec projekt "Len tak" (SK)
FANFARE CIOCARLIA (RU)


FANFARE CIOCĂRLIA o chvíľu na festivale Hudba sveta Žilina


Fanfare Ciocărlia (Rumunsko) je jedným z najznámejších brass bandov na svete hrajúci živelnú, temperamentnú, balkánsku hudbu. Sú bezpochyby jedným z najvýraznejších zjavov v rámci tohto žánru. Ich virtuozita, energia a kreativita im priniesla fanúšikov od Melbourne po Tokio a tento rok sa predstavia aj publiku v Žiline. Hudobné remeslo formované generáciami sa s hrdosťou učili od svojich otcov a starých otcov. Každý koncert pokladajú za novú výzvu so záväzkom priniesť svojim fanúšikom veľa radosti a zábavy, rovnako ako s ním zdieľať autentický duch stále žijúcej cigánskej hudby.

Členovia skupiny pochádzajú z Zece Prăjini, malej dediny, ktorá sa nachádza na severovýchode Rumunska. Žije v nej približne 80 rómskych rodín v súlade s prírodou a tradičným štýlom poľnohospodárstva. V čase komunizmu bola úplne izolovaná od vonkajšieho sveta. Možno práve preto tu prežila tradícia dychových kapiel sprevádzajúcich každú svadbu i pohreb.

V októbri 1996 nemecký hudobný producent Henry Ernst prišiel do Zeče Prăjini a oslovil niektorých miestnych hudobníkov, aby sa sformovali do hudobnej skupiny. Rozhodli sa pre názov Fanfare Ciocărlia - Fanfare je francúzske slovo, ktoré prešlo do Rumunčiny a definuje dychový orchester, zatiaľ čo Ciocărlia je rumunské slovo znamenajúce škovránok. Od okamihu, keď ich objavil Ernst, ktorý je ich manažérom, skupina už odohrala približne dvetisíc koncertov v desiatkach krajín po celom svete. Ich kreativita, priamočiarosť a otvorenosť s nádychom hudobného šialenstva oslovuje fanúšikov punkovej hudby, náročných odborníkov na jazz, world music, milovníkov ľudovej hudby, ako aj všetkých, ktorí sú jednoducho otvorení dobrej hudbe. Hoci spievajú len rómskym dialektom, ich hudba umožňuje komunikovať a stáva sa zrozumiteľnou po celom svete. Bez ohľadu na miesto koncertov, publikum je nadšené rovnakým spôsobom.

Skupina má na svojom konte 10 albumov, pričom každý z nich si získal uznanie od poslucháčov i kritikov. Skupina spolupracovala s mnohými umelcami z rôznych častí sveta (Puerto Candelaria – Kolumbia, Adrian Raso – Kanada, Kodo Drummers – Japonsko, Boban & Marko Marković – Srbsko, Esma Redzepova – Macedónsko, Transglobal Underground - Veľká Británia atď.).

V roku 2016 skupina oslávila svoje 20. výročie a odohrala okolo 100 koncertov v Číne, Singapure, Abu Dhabi, Mexiku, USA, Kanade a i.Ukážky hudby:

http://www.asphalt-tango.de/fanfare/video.php